czwartek, 8 listopada 2018, 11:59

Obchody Narodowego Święta Niepodległości na meczu z Wólczanką Wólka Pełkińska


Serdecznie zapraszamy na mecz Motor Lublin – Wólczanka Wólka Pełkińska (sobota, 10 listopada, godz. 19.18). Podczas spotkania odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

W tym roku świętujemy 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. To wyjątkowe, piękne święto wszystkich Polaków celebrować będziemy w sobotę na Arenie Lublin.

  • pierwszy gwizdek spotkania rozlegnie się o symbolicznej godzinie – 19.18,
  • na trybunach będziemy gościć Jana Jabłońca ps. „Fiat” oraz Zbigniewa Staneckiego ps. „Zjawa”, weteranów II wojny światowej, byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych, którzy walczyli za wolność Ojczyzny,
  • kombatanci symbolicznym kopnięciem piłki rozpoczną spotkanie,
  • zawodnicy Motoru i Wólczanki wyjdą na boisko przy asyście rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, którzy po rozpoczęciu spotkania zajmą miejsca na trybunach Areny Lublin,
  • przed spotkaniem uroczyście odśpiewamy „Mazurek Dąbrowskiego”,
  • pośród kibiców zebranych na stadionie odbędzie się losowanie pakietów z nagrodami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie,
  • przed meczem oraz w jego przerwie odbędzie się projekcja krótkometrażowego filmu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do wspólnego świętowania na Arenie Lublin! Bilety na mecz można nabywać:
– online na stronie bilety.motorlublin.eu;
– w Lombardach Amsterdam przy ul. Lwowskiej 6D i Placu Dworcowym 4 – całodobowo;
– w siedzibie klubu na Arenie Lublin – w dni powszednie w godz. 9:30-16:30 oraz w piątek 09.11 w godz. 9:30-18:30;
– w kasach biletowych Areny Lublin – tylko w dniu meczu od godz. 10:00.

UWAGA! W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości zachęcamy wszystkich kibiców do wcześniejszego pojawienia się na stadionie i wejścia na obiekt przed godz. 19!


SYLWETKI BOHATERÓW

Jan Jabłoniec ps. „Fiat” urodził się 13 lipca 1927 roku w Ziółkowie (powiat łęczyński).

Od 1938 mieszkał i pracował w Lublinie z matką u siostry Marii Gulbin, w zakonie wizytówek. W 1939 rozpoczął naukę w kierunku zawodu mechanika samochodowego. Uczył się także pracy w zakładzie tapicerskim, gdzie zajmował się także wysyłką poczty. Podczas jednego z wyjazdów natrafił na egzekucję więźniów z Zamku Lubelskiego, która odbywała się przy Al. Zygmuntowskich.

W 1944 roku ucieka z Lublina w obawie przed aresztowaniem i wraca do babci, do rodzinnego Ziółkowa. Tam poprzez komendanta placówki AK Józefa Gąsiora trafia do oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. W związku z tym, że pracował w warsztacie samochodowym, otrzymuje pseudonim „Fiat”. Brał udział w walkach z Niemcami, a także Sowietami w Czemiernikach, gdzie został ranny. W oddziale „Uskoka” obsługiwał niemiecki LKM. Po rozwiązaniu AK nie bierze udziału w działaniach zbrojnych podziemia antykomunistycznego, pełni natomiast funkcje wywiadowcze – informuje „Uskoka” o działaniach komunistów na swoim terenie. W tym czasie pracuje w rodzinnych stronach we własnym gospodarstwie rolnym.

Obecnie czynnie uczestniczy w życiu kombatanckim, bierze udział w wielu uroczystościach. Jest jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim) z żyjących żołnierzy kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”.


Zbigniew Stanecki ps. „Zjawa” urodził się 6 maja 1928 roku w Lublinie.

Od czerwca 1942 zajmował się kolportażem prasy podziemnej AK. W sierpniu 1944 r. wstąpił na terenie Lublina w szeregi Narodowych Sił Zbrojnych. Trafił do sekcji dowodzonej przez kaprala Mariana Suszka ps. „Zawada” z Pogotowia Akcji Specjalnej NSZ.

W okresie od listopada 1944 do lutego 1945 roku brał udział w akcjach zbrojnych mających na celu zdobycie broni oraz środków finansowych dla organizacji. W lutym 1945 roku został aresztowany wraz z kolegami z Technikum Mechanicznego w Lublinie, po miesiącu zwolniony.

W kwietniu 1945 roku wraz z pozostałymi żołnierzami PAS NSZ z terenu Lublina został aresztowany i osadzony w Więzieniu na Zamku w Lublinie, a następnie skazany przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Lublinie. Trafił do Więzienia we Wronkach, skąd został zwolniony 25 października 1945 roku.

Po powrocie do Lublina nawiązał kontakt z oddziałami NSZ. Zajmował się kolportażem prasy podziemnej do końca 1948 roku. Przez wiele następnych lat był inwigilowany przez UB.


Akademia Piłkarska Motor Lublin - razem budujemy przyszłość
Komentarze