piątek, 26 czerwca 2020, 19:00

37 lat temu Motor wywalczył drugi w historii awans do Ekstraklasy

37 lat temu, 26 czerwca 1983 roku Motor Lublin po raz drugi w swojej historii zapewnił sobie awans do Ekstraklasy. Żółto-biało-niebiescy byli wtedy prowadzeni przez Lesława Ćmikiewicza.

Sezon 1982/1983 był dla Motoru 13. sezonem na drugim szczeblu ligowym. Przed jego startem lublinianie przystąpili do rozgrywek o Puchar Intertoto. W związku z europejskimi pucharami ligowy sezon Motor rozpoczął 4 sierpnia od meczu z Avią Świdnik, który zremisował 1:1. Ostatecznie w rundzie jesiennej żółto-biało-niebiescy wygrali pięć spotkań, sześć zremisowali i czterokrotnie musieli uznać wyższość rywala.

Natomiast w rundzie wiosennej Motorowcy w 15 rozegranych meczach zanotowali aż 11 wygranych, dwa remisy i tylko jedną porażkę (z Radomiakiem Radom). Na tym etapie kluczowym momentem było starcie drużyny prowadzonej przez Lesława Ćmikiewicza z Resovią. Na stadionie przy Al. Zygmuntowskich Motor rozbił popularne pasy 4:0 (po golach Mirosława Cara i Andrzeja Popa). To dzięki tej wygranej zespół z Lublina wyprzedził rzeszowian i wskoczył na pozycję lidera. W ostatnim spotkaniu sezonu 1982/1983 Motor w Warszawie wygrał 1:0 z miejscową Polonią i tym samym nie wypuścił już awansu do I ligi.

Kadra Motoru Lublin w sezonie 1982/1983 II ligi gr. II:

Bramkarze: Zygmunt Kalinowski, Andrzej Rejman, Dariusz Opolski
Obrońcy: Modest Boguszewski, Mirosław Car, Roman Dębiński, Waldemar Fiuta, Robert Grzanka, Wiktor Pełkowski, Waldemar Wiater, Krzysztof Wójtowicz
Pomocnicy i napastnicy: Tomasz Arceusz, Marek Komosa, Jarosław Kotwica, Stefan Krawczyk, Janusz Kudyba, Marek  Leszczyński, Ireneusz Lorenc, Andrzej Pop, Wojciech Rabenda, Mirosław Sajewicz, Marek Szaniawski, Henryk Świętek, Krzysztof Witkowski


Bilans: 16 zwycięstw, 9 remisów, 5 porażek
Strzelone bramki: 45
Stracone bramki: 22
Najwyższe zwycięstwo: 4:0 z Resovią (w Lublinie)
Najwięcej bramek: Andrzej Pop – 12


Komentarze