Aktualności

Rozwój dzięki technologii

24/02/2021


Z pewnością każdy z nas słyszał stwierdzenie, że o sukcesie lub porażce w sporcie często decydują detale. Zadania sztabu szkoleniowego naszej pierwszej drużyny nie ograniczają się tylko do zaplanowania i przeprowadzenia treningów oraz przygotowania zespołu na poszczególne mecze. Trenerzy analizują również indywidualną pracę każdego z zawodników. Pomaga im w tym zaawansowane oprogramowanie.

Motor jest w gronie klubów, które używają systemu Catapult. Pozwala on na monitorowanie wysiłku danego piłkarza, dzięki czemu sztab szkoleniowy może w optymalny sposób dobierać każdemu obciążenia treningowe. Za sprawą technologii australijskiej firmy, trenerzy mają wgląd do tak szczegółowych danych jak, m.in. intensywność i objętość poszczególnych środków treningowych, dystans przebiegnięty podczas jednostki treningowej z podziałem na strefy prędkości, czy ilość zahamowań i przyspieszeń.

Informacje pozyskane z systemu sprawiają, że sztab szkoleniowy na bieżąco monitoruje, czy konkretny gracz jest w optymalnej dyspozycji, potrzebuje odpoczynku albo mocniejszych treningów. Pozwala to na minimalizowanie ryzyka kontuzji, a także umiejętne wprowadzanie do zajęć zawodników wracających po urazach. Technologia usprawnia zarządzanie zespołem i pomaga w kontroli procesu treningowego. Dzięki niej wszystkie decyzje są poparte liczbami, analizą i merytorycznym podejściem. Nic nie jest oddawane w ręce przypadku.

- Zakup oprogramowania Catapult jest kolejnym krokiem w rozwoju klubu, drużyny, zawodników oraz nas trenerów – przyznaje Szymon Gieroba, odpowiadający za przygotowanie motoryczne w pierwszym zespole Motoru. - Dzięki systemowi GPS mamy możliwość dawania feedbacku zawodnikom w czasie rzeczywistym, co prowadzi do jeszcze większej rywalizacji pomiędzy nimi oraz z samym sobą. Wprowadza to bardzo rzetelną ocenę na podstawie obiektywnych danych. Ponadto daje nam możliwość tworzyć, tzw. „benchmarki” na poszczególnych pozycjach, a co za tym idzie wyznaczać protokoły powrotu po kontuzji. Kolejne tygodnie pozwolą nam śledzić rozwój piłkarzy, planować mikrocykle oraz kontrolować obciążenia treningowe. Mając możliwość korzystania z tej technologii, chcemy wskazywać zawodnikom drogę rozwoju motorycznego – dodaje.

Systemowi Catapult zaufało już blisko 3000 klubów i organizacji sportowych na świecie. Korzystają z niego piłkarze reprezentacji Francji, czy Realu Madryt, ale również przedstawiciele innych dyscyplin.

Wróć do aktualności

Rozgrywki

Sponsorzy

Partner strategiczny


Sponsorzy główni


Partnerzy główni


Partnerzy techniczni


Sponsorzy akademii


Partnerzy akademii