Zwycięstwa nad Zorią Ługańsk i Avią Świdnik w sparingowym maratonie.

15/07/2023

Motor zdeklasował drużynę aspirującą do europejskich pucharów.

Żółto Biało Niebiescy w piątkowej próbie generalnej pewnie pokonali zespół, który już niebawem zagra w eliminacjach do Ligi Europy. Bezapelacyjne zwycięstwo Motoru 3:1 nad Zorią Ługańsk napawa optymizmem przed pierwszym gwizdkiem Fortuna 1 Ligi.

Naprzeciw drużyny prowadzonej przez Gonçalo Feio wybiegła pukająca do bram europejskich pucharów, ukraińska Zoria Ługańsk. Spotkanie od samego początku toczyło się pod dyktando Motoru. Podopieczni Portugalczyka weszli w mecz bardzo dobrze, pokazując intensywność i kulturę gry zarówno z piłką, jak i bez niej. Wysoki pressing i zamknięcie rywala pod ich własną bramką doprowadziło do wywalczenia stałego fragmentu gry, kiedy w 10. minucie przepięknym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Piotr Ceglarz, dając Motorowi prowadzenie w meczu. Skrzydłowy lubelskiej drużyny był także autorem kolejnej bramki, kiedy w 19. Minucie, po imponującym rajdzie Michała Króla zamknął jego dośrodkowanie z prawej strony i dał swojej drużynie bezpieczne, dwubramkowe prowadzenie. Zoria nie mogła być zadowolona z przebiegu pierwszej części gry – nie wykorzystali rzutu karnego i z trudem odpierali kolejne ataki Motoru.

Drugą połowę drużyna miejscowych rozpoczęła bez zmian w składzie. Obie ekipy ruszyły na siebie z animuszem, ale to Motor aż trzykrotnie mógł podwyższyć wynik. Tymczasem w 58. minucie, zawodnik Zorii silnym uderzeniem z pola karnego i po rykoszecie odnalazł drogę do bramki i dał gola kontaktowego gościom z Ukrainy. Motor nie czekał długo z odpowiedzią i w 67. minucie, po świetnym dośrodkowaniu Filipa Wójcika, wynik na 3:1 ustalił Kacper Wełniak. Rezultat spotkania mógł zostać jeszcze podwyższony przy pewnych atakach Motoru, jednak piłka nie została już umieszczona w siatce. Bezapelacyjne zwycięstwo, w próbie generalnej przed startem rozgrywek ligowych i to z o wiele wyżej notowanym rywalem może napawać kibiców Dumy Koziego Grodu nadzieją na kolejny, udany sezon ligowy.

Przed meczem z Zorią Ługańsk, Motorowcy zmierzyli się w pierwszym spotkaniu kontrolnym tego dnia z Avią Świdnik. Pewne wejście w mecz od samego początku zaowocowało bramką już w 16. minucie, kiedy to Marcel Złomańczuk pokonał bramkarza rywali strzałem zza pola karnego. Do podwyższenia wyniku na 2:0 doprowadził Mariusz Rybicki, strzelając bramkę po dośrodkowaniu Jakuba Lisa. W drugiej połowie gospodarze dojrzałą grą, niekiedy obroną niską kontrolowali wynik spotkania, co doprowadziło ich do ostatecznego, pewnego zwycięstwa.

Warto podkreślić, że w meczu z Avią, trener Gonçalo Feio po raz kolejny bardzo odważnie dał możliwość zaprezentowania umiejętności młodym zawodnikom. Szansę występu dostało aż 13 piłkarzy urodzonych po 2000 roku - najmłodsi z roczników 2007 i 2006. Szkoleniowiec lublinian regularnie wprowadza adeptów Akademii Motoru do działań treningowo-szkoleniowych pierwszej drużyny, dając im niepowtarzalną szansę rozwoju według najwyższych standardów, czego efekty mogliśmy podziwiać podczas zwycięskiego meczu z rywalami ze Świdnika.

Arena Lublin // 14 lipca 2023 r.

Motor Lublin – Zoria Ługańsk (3:1)

Bramki: Piotr Ceglarz (10’ , 19’), Wełniak (67’); Vantukh (58’)

Skład Motoru: Budziłek - Wójcik, Szarek, Rudol, Palacz (Luberecki 62’) – Wojtkowski (Wełniak 62’), Scalet, R. Król - M. Król (Kisiel 77’), Śpiewak (Kosior 62’), Ceglarz (Koziej 86’)

Motor Lublin – Avia Świdnik (2:0)

Bramki: Złomańczuk (16’), Rybicki (31’)

Skład Motoru: Rosa - Staszak, Zbiciak, Magnuszewski, Luberecki (Romanowski 46’) - Złomańczuk, Lis, Kusiński (Koziej 79’) – Kamiński (Sędzikowski 64’), Wełniak (Kasprzyk 45’), Rybicki (Kisiel 79’)

Autor: Grzegorz Pycek